videoprilog Šejle Džindo (Federacija danas)

Centralnom događaju obilježavanja godišnjice MRD-a prethodilo sedam dana slobodnog ulaza

Muzej ratnog djetinjstva obilježava 7 godina svoga postojanja. Lokalna je to platforma koja omogućava da lična iskustva djece, iz ratom obuhvaćenih zemalja, komuniciraju sa čitavim svijetom. Centralnom događaju obilježavanja godišnjice, koji se odvija večeras u Domu mladih, prethodilo je sedam dana slobodnog ulaza, prikazivanje nove postavke kao i druženje sa djecom u okviru edukativnih radionica.

Da je svijet komunikacija narativa, svjedoči činjenica da predmeti sami po sebi ne znače ništa. Emotivnu vrijednost dobivaju pričom. A što su vremena ekstremnija i tragičnija, smislovi postaju intenzivniji. Opredmećene artikulacije uspomena djece čija su djetinjstva obilježena oružanim sukobom okuplja Muzej ratnog djetinjstva.

“Mi nismo historijski muzej, nismo muzej koji želi igrati političku ulogu, iako je svaki glas na neki način politican - pa je i taj naš glas na neki način političan. Svako dijete i svaka osoba čije je djetinjstvo obilježio rat može svoju priču ispričati u Muzeju ratnog djetinjstva”, kaže osnivač ove ustanove Jasminko Halilović.

Izvršna direktorica Muzeja Amina Krvavac ističe kako u javni diskurs, u razgovor o ratovima - donose jednu novu perspektivu, uključuju djecu i mlade, njihove perspektive i njihova iskustva.

Sedmu godišnjicu postojanja Muzej je obilježio je izlaganjem novih eksponata, slobodnim ulazom kao i radionicama za djecu. A u okviru centralnog događaja, iskustvo rada sa djecom u aktuelnoj ratnoj zoni, podijelila je predstavnica muzejskog ureda u Ukrajini.

“Prije početka invazije Rusije na Ukrajinu, naš rad je bio fokusiran na djecu koja žive u blizini Donbasa i trajno okupiranog Kremlja. Ali kada je počela potpuna invazija, što je bilo prije tačno dvije godine, počeli smo razgovarati sa djecom iz čitave Ukrajine, ali i šire, jer je, nažalost, mnogo njih moralo napustiti zemlju. Djeca u ratu pokazuju mnogo snage. To su naša iskustva, iako je jasno koliko im je teško”, govori Oleksandra Dmytrenko, projektna menadžerka ureda u Ukrajini.

Muzej je izrastao u međunarodno priznatu instituciju koja ima ured i u Palestini. Okuplja 6000 eksponata iz 20 različitih konflikata, počevši od 2. svjetskog rata, sve do aktuelnih ratnih područja. Time ova institucija, iako fokusirana na individualne priče, gradi kolektivni narativ o iskustvu odrastanja u ekstremnim uslovima.

federalna.ba

Muzej ratnog djetinjstva
Muzej ratnog djetinjstva rođendan program obilježavanja
0 20.02.2024 11:27
Muzej ratnog djetinjstva Djeca kao mirotvorci
0 30.09.2023 10:18
Muzej ratnog djetinjstva Tuzla
0 22.06.2023 21:13