Prilog Indire Šehić

CCI: Vlada FBiH ne izvršava obaveze prema Fondu solidarnosti, duguju milijardu i po

Dvije decenije od osnivanja Fonda solidarnosti više je nego evidentno da problemi postaju sve složeniji. Razlog za to je i što je Federalna vlada, u kontinuitetu, neizvršavanjem svojih obaveza, dovela do činjenice da su, već duži niz godina, u procesu pružanja usluga najteže oboljelim pacijentima Federacije BiH, uspostavljene liste čekanja. Na taj način utječe se na zdravlje građana i pacijenata. Dalibor Đerić, projekat koordinator Centra civilnih inicijativa BiH:

„Upravo zbog toga smo u analizi apostrofirali taj problem. Ukazali smo na činjenicu da je problem prepoznat i od strane Ureda za reviziju institucija FBiH koji, u posljednje tri godine, u kontinuitetu, ukazuje na taj problem kroz svoje revizorske izvještaje i na stvarnu potrebu reagovanja Vlade FBiH u tom pravcu.“

Kada su u pitanju oboljeli od karcinoma, evidentan je problem nedostatka citostatika. Poznato je da odsustvo terapije u pravom vremenu može biti fatalno za pacijente. To znaju i u Udruženju „Horizonti“. Žene oboljele od karcinoma dojke, sa metastaznim karcinomom, suočene su sa nedostatkom lijekova. Lijek koji je njima potreban je na listi Federalnog zavoda zdravstvenog osiguranja, ali u nedovoljnim količinama, tako da se žene stavljaju na liste čekanja. Enida Glušac, predstavnica Udruženja „Renesansa“, Udruženja oboljelih od karcinoma dojke i drugih malignih oboljenja:

„Nerijetko se dešava da, nakon što im lijek bude odobren, i nakon što počnu primati terapiju, tijelo više, organizam, ne djeluje adekvatno na lijek. Jednostavno iz tog razloga zato što se bolest, iz dana u dan, rapidno pogoršava i stanje je svaki dan sve gore i gore, tako da se dešava da neke pacijentice ne mogu na kraju da prime lijek i kad im bude odobren. A, već su nam se počeli dešavati i slučajevi sa smrtnim ishodom.“

Upravo takav slučaj desio se Emini. U maju je njena majka, oboljela od raka dojke, stavljena na listu čekanja za pametni lijek koji nije dobila ni do dana svoje smrti. Iskustva kroz koja je prošla u periodu od skoro godinu dana, izuzetno su traumatična:

„Od odlazaka na klinički centar, do nemogućnosti da ona primi terapiju, jer je njena krvna slika bila srozana. Od žene sa kojom sam, prije godinu dana najnormalnije išla pješice na Klinički centar, vraćali smo se pješice i odlazile na izlete, planinarile, za tako jedan kratak period došla je do osobe koja je bila apsolutno nepokretna i koja nije bila samostalna niti u bilo čemu.“

Centar civilnih inicijativa nadležnima, prvenstveno Vladi Federacije BiH, uputio je jasnu poruku – da počne poštovati Zakon kojim je jasno propisana njena nadležnost u finansiranju Fonda solidarnosti BiH. Dalibor Đerić:

„Dosadašnjim postupcima, Vlada jednostavno na godišnjem nivou, izbjegava izvršavanje te svoje zakonske obaveze u iznosima od 100 do 130 miliona KM. I, ako to uporedimo sada sa 20 godina, koliko Fond sada već postoji, Vlada je na ovaj način jednostavno uskratila građane i pacijente za milijardu i po KM, što je značajna suma novca koja je prijeko potrebna za liječenje ove kategorije građana BiH.“

Poruku je uputila i Enida Glušac:

„Da li će neko iz vladajuće strukture, da prati da čuje ili pročita. Ali, ukoliko neko prati, htjela bih samo da ih upitam jednu stvar – „Da li je iko vama blizak i drag umro na rukama od raka dojke?“ Meni jeste i to vam ne mogu oprostiti.“