Prilog Irene Antić

Britanski izaslanik Peach: Vlada Velike Britanije želi siguran Zapadni Balkan

“Vlada Velike Britanije želi siguran Zapadni Balkan, s jakim, demokratskim institucijama i snažnom vladavinom prava“, kazao je u  prvom obraćanju građanima BiH, putem videolinka, Stuart Peach, specijalni izaslanik Velike Britanije za Zapadni Balkan.

Peach je istakao da već dugo radi u javnoj službi, u okviru koje je bio visoki oficir u NATO-u, a prije toga na važnim pozicijama u vojsci Velike Britanije, te da na trenutnoj poziciji specijalnog izaslanika želi spojiti lično iskustvo s najboljim iskustvima britanske diplomatije, sigurnosti i trgovinskih odnosa.

“Da pružim podršku političkim rješenjima i promoviram euroatlantske integracije. Tokom moje posjete BiH sastajem se sa visokorangiranim političarima, agencijama za provedbu zakona, parlamentarcima i, veoma bitno, s mladim akterima u civilnom društvu koji rade na promociji mira i pomirenja. Radujem se bliskoj saradnji sa svim partnerima, uključujući visokog predstavnika i naše međunarodne saveznike, u pružanju podrške onima koji su posvećeni postizanju napretka u ovoj zemlji”, navodi Peach.

Izaslanik Stuart Peach kazao je da je britanski premijer Boris Johnson tražio od njega da preuzme ovu poziciju kako bi podržao napore Ujedinjenog Kraljevstva širom regiona.

„Vlada Velike Britanije želi siguran Zapadni Balkan, s jakim, demokratskim institucijama i snažnom vladavinom prava", naglasio je Peach.

Podsjećamo, specijalni izaslanik za Zapadni Balkan jučer je razgovarao sa članovima Predsjedništva BiH. Član Predsjedništva Milorad Dodik nakon sastanka je kazao kako mu je poručio da BiH ne trebaju nikakvi međunarodni izaslanici, već unutrašnji dijalog.

Intenzivna diplomatska ofanziva međunarodnih zvaničnika, zbog nepovoljne političke situacije u BiH i aktuelnih pitanja u regionu, nastavlja se. Konkretnih pomaka u rješavanju trenutne krize nije bilo, a najčešće poruke koje su upućene građanima i zvaničnicima predstavljaju apel da se nastala kriza rješava unutarnjim dijalogom. Budući da je prije posljednje krize u našoj zemlji Bosna i Hercegovina bila uklonjena s vrha međunarodnih agendi, trenutni angažman evropskih i američkih zvaničnika, ipak, predstavlja uspjeh, smatra analitičar Alija Kožljak, šef Odsjeka za međunarodne odnose i evropske studije Burch univerziteta.

Komitet za vanjske poslove SAD-a obavio je saslušanje ambasadora koji bi u narednom periodu trebali zastupati američku politiku u svijetu. Svoje stavove u vezi s aktuelnom političkom situacijom na Zapadnom Balkanu iznio je Christopher Hill, kandidat za ambasadora SAD-a u Srbiji. Podsjećajući da je bio sudionik pregovora koji su rezultirali potpisivanjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, kazao je da je situacija u BiH postala problematična, ističući da RS pravi korake kojima želi napustiti državne institucije, poput pravosuđa i oružanih snaga. Kada je riječ o secesiji RS-a, Hill je rekao da će trenutna situacija zahtijevati rad na rješavanju problema i da su promjene moguće uz saglasnost svih.

Srbija Kina Xi Jinping
0 07.05.2024 23:29
Borussia Dortmund PSG Liga prvaka UEFA Liga prvaka
0 07.05.2024 23:23
John Swinney Škotska
0 07.05.2024 20:51