Prilog: Lejla Memić

Bosna i Hercegovina peta po kriminalu u Evropi

Analiza kriminalnih aktivnosti u Bosni i Hercegovini je, prema navodima švicarske organizacije, zastrašujuća. Bosna i Hercegovina je važna tranzitna i skladišna zemlja za droge, poput heroina i kanabisa, koje idu u Evropu. Navodi se da je tržište kokaina manje prisutno u BiH, ali da su uočene povezanosti kriminalnih organizacija u entitetu Republika Srpska i latinoameričkih trgovaca ovom drogom. Kada je riječ o trgovini ljudima, navodi se da je Bosna i Hercegovina važna zemlja za tranzit osoba kineskog, indijskog i turskog porijekla koje su žrtve seksualnog iskorištavanja i prisilnog rada, no isti je slučaj i s domaćim žrtvama, najčešće ženama romskog porijekla.

Zastupljen je i ekološki kriminal, a uglavnom se odnosi na trgovanje drvetom i drvnim prerađevinama, kao i nezakonito ubijanje životinja i proizvodnja mesa od onih koje su zaštićene (npr. prepelice). Navodi se da je nelegalni izvoz olakšan postojanjem rupa u zakonodavnim i carinskim regulatornim okvirima. U Zaključku: akteri kriminala u Bosni i Hercegovini - domaća mafija, organizirane kriminalne mreže, strane kriminalne grupe, ali i državni zvaničnici. Oni imaju značajnu ulogu u svjetskom kriminalu, posebno kada je riječ o trgovini drogom (heroin) i oružjem. Navodi se da je većina mafijaških mreža u BiH podijeljena po nacionalnoj liniji, ali da oni, ipak, usko sarađuju. S obzirom na to da je stepen korupcije visok, ističe se da mnogi kriminalni akteri uživaju zaštitu od pojedinaca koji se nalaze u državnom aparatu.

Ono što se u pravilu naziva kriminalom i korupcijom, u Bosni i Hercegovini postoji već dugo. Naročito je to dominantno jer su prilike u našoj zemlji takve da se naš život i odlučivanje o tom životu – ne odvijaju u institucijama sistema, već u grupama odabranih.

Da zemlja doslovce umire zbog korupcije, što za posljedicu ima i odlazak mladih - upozoravali su i međunarodni zvaničnici. Samo prošle godine desile su se dvije velike koruptivne afere – za jednu, koja se odnosi na nabavku respiratora, traje sudski proces, a za drugu političku aferu „Asim“, nije bilo mnogo reakcija, osim onih u prvim danima.

U Izvještaju Globalne inicijative na kraju se zaključuje da su kriminalci u 2020. godini zbog pandemije preuredili svoje redovno poslovanje, ali i iskoristili nove mogućnosti koje predstavlja globalna zdravstvena kriza.

Federalni radio Radio Federacije BiH
sport Federalni radio
0 28.04.2024 23:24
Vijesti u 22 Federalni radio
0 28.04.2024 22:01
Vijesti u 17 Federalni radio
0 28.04.2024 18:11
sport Federalni radio
0 28.04.2024 17:39
Vijesti u 12 Federalni radio
0 28.04.2024 16:44
sport Federalni radio
0 28.04.2024 00:01