Bivši predsjednik Sobranja osuđen za organizaciju upada u parlament
(Izvor: Arhiva)

Bivši predsjednik Sobranja osuđen za organizaciju upada u parlament

Krivični sud u Skoplju osudio je danas bivšeg predsjednika Sobranja Sjeverne Makedonije i funkcionera VMRO DPMNE Trajka Veljanovskog na šest i po godina zatvora, zbog organizovanja nasilja u parlamentu u aprilu 2017.

U procesu nazvanom "suđenje organizatorima 27. aprila" tadašnji ministri u vladi Nikole Gruevskog i funkcioneri njegovog VMRO DPMNE Mile Janakieski i Spiro Ristoski su osuđeni na po šest godina i tri mjeseca, a bivši šef tajne policije – Uprave za bezbjednost i kontra-obavještajne poslove - Vladimir Atanasovski na šest godina zatvora.

Tužilac za organizovani kriminal je od suda zatražio da svoj četvorici nepravosnažno osuđenih odredi zatvorski pritvor zbog, kako je obrazložio, mogućnosti bjekstva, ali je sudija odredio kućni pritvor.

Tužilaštvo je u postupku za "organizatore upada u Sobranje" zaustavilo postupak protiv tadašnjeg lidera VMRO DPMNE Gruevskog, koji je bio prvoosumnjičeni dok se nalazi u političkom azilu u Mađarskoj, kao i protiv bivšeg funcionera UBK Nikole Boškoskog, koji je pobjegao u Grčku.

Obrazlažući presudu, sudija Krivičnog suda u Skoplju Ilija Trpkov je rekao da su svi dokazi koji su izvedeni na suđenju pokazali da su su optuženi krivi po optužnici i istakao da je 27. aprila 2017. zbog upada pristalica VMRO DPMNE i napada na poslanika političkog protivnika bio ugrožen ustavni poredak i bezbjednost građana.

U obrazloženju, koje je čitao oko 45 minuta, naveo je da, iako su partija VMRO DPMNE i optuženi, tvrdili da nemaju nikave veze sa organizacijom protesta nazvanih "Za zajedničku Makedoniju" koju su kulminirali upadom u Sobranje 27. aprila 2017, dokazi pokazali suprotno.

Prema njegovim riječima, ti događaji u Sobranju su "veliki udarac na demokratiju i građanske vrijednosti kojima stremi naše društvo" i da "zato začuđuju napori osoba" koje su u tome učestvovale, da se "okarakterišu kao patriote koje brane Makedoniju".

"Međutim, takve tvrdnje u ovakvoj sutuaciji kada su svi u u državi vidjeli šta se dešava i kako se ruši demokratija nasilnim upadom u parlament i kako se tuku poslanici koje su izabrali građani a parlamentarnim izborima, u najmanju ruku su apsurdne i neumjesne", rekao je sudija Trpkov.

Prema presudi, u postupku koji je trajao godinu i po, Veljanovski je kao tadašnji predsjedavajući Sobranja bio u stalnoj komunikaciji sa Gruevskiim i sa namjerom odlagao izbor novog predsjednika parlamenta, odnosno sprječavao mirnu predaju vlasti.

Ristovski i Janakieski su, navedeno je, aktivno učestovali u organizovanju protesta, koji su u javnosti predstavljeni kao građanski, vrbovali su sportiste, glumce i druge javne ličnosti da govore na tim proterstima i direktno učestovali u kordinisanju detalja, kao i ruta protesta, vrijeme održavanja.

Uloga tadašnjeg šefa tajne policije Vladimira Atanasovskog, navodi se, bila je da "koordinira partijska udruženja i da se brine da nema dovoljno policije oko i u parlamentu".

U upadu pristalica tada vladajućeg VMRO DPMNE, nakon što je nova parlamentarna većina koju je predvodio SDSM poslije višednevne opstrukcije uspjela da izabere Talata Džaferija za predsjednika Sobranja, povrijeđeno je više suparničkih političara i novinara.

Pristalice i članovi VMRO DPMNE su prethodno danima na protestima u Skoplju pokušavali da spriječe da novoformiranana parlamentarna većina oko SDSM i DUI preuzme vlast, dok je to u parlamentu danima onemogućavao Veljanovski. On je kao predsjednik prethodnog saziva preuzeo i predsjedavanje tadašnjim novim sazivom, umjesto da je, shodno prethodnom običaju, to trebao da bude najstariji poslanik.

federalna.ba/Beta

Sjeverna Makedonija presuda upad u Sobranje