Prilog Amre Ličina

BiH domaćin godišnjeg sastanka Konstituence; Iz MMF-a poručili da nisu za smanjenje poreskih opterećenja

Bosna i Hercegovina je domaćin godišnjeg sastanaka Konstituence, grupe zemalja članica Svjetske banke i Međunarodnog monetarnog fonda. U fokusu razgovora između visokih predstavnika MMF-a i Svjetske banke, guvernera centralnih banaka i ministara su politike i programi MMF-a i Svjetske banke, kao i pitanja ključna za evropsku i svjetsku ekonomiju, poput trenutno aktuelnih pitanja inflacije i energetske sigurnosti, tranzicije i saradnje.

Na sastanku su predstavnici MMF-a poručili da nisu za smanjenje poreskih opterećenja. Predsjedavajući Vijeća ministara Zoran Tegeltija, poručio je kako podaci MMF-a nisu ohrabrujući, te da kriza neće zaobići ni građane BiH. Na sastanku zajednički je zaključeno da su dva ključna izazova za naredni period: kako obuzdati rastuću inflaciju i na koji način se suočiti s nadolazećom energetskom krizom.

Ne možemo reći da imamo ohrabrujuće vijesti od onih koji su ovo organizovali, a to je MMF i Svjetska banka. Njihove su poruke da kriza s energentima i cijenom hrane neće biti samo u 2022. već da će se prenijeti i na 2023. godinu, što je ozbiljan izazov.”

- Svi se suočavamo s velikim izazovima, budžeti su pod pritiskom rastuće inflacije. Ipak, okupili smo se danas u velikom broju da pokažemo spremnost da radimo zajednički u interesu naših država i naroda - poručila je ministrica Bisera Turković u svom izlaganju.

 „Ukupan iznos koji je Svjetska banka investirala u BiH, zajedno s donatorima u proteklih 30 godina iznosi preko 3 miljarde američkih dolara kroz 120 projekata. Preko 60 škola širom BiH i 18 bolnica je obnovljeno, preko 500 kilometara putne mreže je rekonstruirano, uključujući i tunele i preko 50 mostova. Samo u periodu od 2017. godine projekti Svjetske banke podržali su otvranje preko 30.000 radnih mjesta“.

Predstavnici MMF-a jasno su ukazali da oni nisu za smanjenje poreskih opterećenja, ali su spremni da podrže vlasti u provođenju ciljanih socijalnih mjera podrške pojedinim kategorijama stanovništva. Izvršni direktor Međunarodnog monetarnog fonda Pol Hilbers:

“Upravo Sarajevo i Bosna i Hercegovina su odličan primjer da pokažemo kako iz jedne krize krenuti ka oporavku i uspješno doći do oporavka“.

Upravni direktor u Svjetskoj banci Aksel van Trotsenburg:

 „Svjetska banka je osigurala značajnu finansijsku pomoć i ove godine već su osigurana sredstva oko 150 miliona dolara koji će biti utrošeni na podršku i solidarnost.“

Kako je najavljeno, učesnici sastanka Konstituence će u petak, 16. septembra, obići ključne znamenitosti i projekte Svjetske banke u Bosni i Hercegovini. Podsjećamo, sastanak Konstituence u BiH trebao je biti održan u junu 2020., ali je odgođen zbog pandemije Covid-19.