videoprilog Nađe Ridžić (Dnevnik 2)

Banja Kiseljak počinje ponovo raditi 

Nekadašnja banja Kiseljak nadomak Sarajeva, koja je više od dvadeset godina bila zatvorena, ovih je dana veliko gradilište. U njenu obnovu kiseljačka porodica Oruč planira uložiti oko 40 miliona maraka čime će Srednjobosanski kanton, uz fojnički Reumal, koji u prvih šest mjeseci ove godine bilježi rekordnu posjetu, obogatiti ponudu u banjskom liječenju i zdravstvenom turizmu. I uz to dobiti značajan broj novih radnih mjesta.

U kompleksu nekadašnje kiseljačke banje, koji je zatvoren nakon procesa privatizacije, konačno su skinuti katanci sa kapije i intenzivno se radi na obnovi. Na više od trideset hiljada kvadratnih metara lječilišta, u koje se još početkom prošlog stoljeća iz brojnih evropskih te zemalja regije dolazilo zbog ljekovite kisele vode, oživljava se tradicija iskorištavanja ovog jedinstvenog prirodnog fenomena.

„Došlo se do neke zajedničke ideje da se pokrene ovo ponovo - sa općinskim vlastima, načelnikom i novim ulagačem, a to je obitelj Oruč, koja je odlučila da uloži, po nekim procjenama do sada, nekih 40 miliona maraka“, kaže privrednik Klement Barbić.   .

Kiseljački načelnik Mladen Mišurić Ramljak (HDZ BiH) ističe kako je banjski turizam ono čemu danas Evropljani posvećuju puno pažnje: Zdravlju, banje, banjsko liječenje - ne samo farmaceutika već može i prirodno na bazi vode, trava...“.

I ne samo Evropljani nego i stanovnici Bosne i Hercegovine te susjednih zemalja. Potvrđuju to podaci fojničkog Reumala, koji je u prvih sedam mjeseci ove godine zabilježio rekordnih 90.000 noćenja, što je znatno više od istog perioda u pretpandemijskoh 2019. godini.

„Ove godine - u odnosu na tu 2019., koja je do tada bila najbolja - imamo prihod koji je veći za 50% u odnosu na tad za 7 mjeseci, broj noćenja je veći za 23%. U apsolutnom iznosu to je 25.000 noćenja“, navodi Alija Mukača, izvršni direktor Reumala.

Završetkom radova na ponovnom oživljavanju kiseljačke banje, poznate po liječenju bolesti metabolizma, ona će se pridružiti brojci od 17 banja u Bosni i Hercegovini, koje na okrutnom tržištu, ipak, uspješno rade - i ne samo zaustaviti odlazak nego i pružiti priliku istinskom povratku kući.

„Da se zadrže ti mladi ljudi, mladi kadar, da se čak neki ljudi vrate. Tu se otprilke planira zaposliti nekih 200 novih ljudi“, dodaje Barbić.

Mišurić Ramljak je uvjeren u naredne dvije godine da će ovo banjsko lječiliste doživjeti puni procvat i da će se vratiti u ono vrijeme kada je bila prepoznatljivo.

Obnova banje Kiseljak utjecat će pozitivno na razvoj zdravstvenog turizma u cijeloj državi, kažu u susjednoj Fojnici, u kojoj nakon 110 godina tradicije u banjskom liječenju i pružanju usluga u zdravstvenom turizmu ne strahuju od odlaska kadrova u Kiseljak.

„Iskren da budem - ne bojimo se jer trebamo raditi na tome da ne odu, trebamo raditi da drugi dođu nama“, kaže Mukača.

Zbog svega ovoga jasno je da će ponovnim početkom rada banje Kiseljak svi biti na dobitku, pa ne čudi što su u podršci ovom projektu jedinstveni i vlast i građani.

federalna.ba

banja Kiseljak Kiseljak Banja
benzinska pumpa izlijevanje goriva Kiseljak
0 01.05.2024 09:38
klarise sestre Klarise Brestovsko Kiseljak
0 11.08.2023 20:53
Kiseljak poslovna zona Dom zdravlja Dom zdravlja Kiseljak Lidl Azapovići Brestovsko
0 03.08.2023 18:05