Aljoša Čampara: Trojka treba širiti koalicioni kapacitet

Ovoga utorka u političkim minutama Jutarnjeg programa u studiju sa Kristinom Pranjić - Aljoša Čampara, izaslanik u federalnom Domu naroda i zastupnik Naroda i pravde u Skupštini Kantona Sarajevo.

Uoči izvanredne sjednice Doma naroda razgovaramo o predloženom rebalansu proračuna i kritkama oporbe na njega? Kako generalno gleda na rad izvršne i zakonodavne Vlasti u Federaciji?

Kako je zadvoljan radom sada već bivše, a što očekuje od nove Vlade Kantona Sarajevo? Hoće li Nihad Uk ostati premijer?

Jesu li državne institucije u blokadi? Do kada Narod i pravda treba biti dio te koalicije?

-Hajmo odmah od te sjednice. Za danas je zakazana izvanredna sjednica Doma naroda. Na dnevnom redu rebalans ovogodišnjeg proračuna kakav je?-

„Dakle danas imamo sjednicu pošto je Predstavnički dom usvojio rebalanse ja se iskreno nadam da ćemo i mi danas ovaj usvojiti on je izmijenjen u odnosu na jel' sam budžet za nekih 211 miliona konvertibilnih maraka. Uglavnom se radi o pitanjima donošenja novih zakona u slučaju pomoći određenim kategorijama stanovništva kao onim koji su pogođeni ratnim iskustvima cijenjene žrtve rata kao i usklađivanje samih penzija za ovaj period. Mislim da se radi 3,6% usklađivanju. Ne očekujem da će biti nekih posebnih problema na samoj sjednici, smatram da će Dom naroda usvojiti kao što je i Predstavnički dom i da će sav rebalans stupiti na snagu.“

-Iz redova oporbe dolaze brojne kritike. Evo prije svega kažu da je rebalans kasno donesen, da je neprovodiv i da je sada već vrijeme da se priprema proračun za iduću godinu. Kako odgovarate na to?-

„Pa dobro opozicija ima pravo jel' uvijek da kritikuje. Bojim se da su oni nekad ovaj nekrostruktivna opozicija i samo troše vrijeme, odlažu odnosno odgađaju sjednice do kasnih sati i na kraju krajeva koliko mi se čini u samom Predstavničkom domu čak nisu ni imali nikakvih posebnih amandmana na sam rebalans ovaj budžeta. Uglavnom sve se to manje više svodi na neko politikantstvo.“

-Fadil Novalić bivši premijer Federacije kaže da je besmisleno evo sada u jedanaestom gotovo mjesecu donositi dvanaest miliona za udžbenike jer tko sada kupuje udžbenike?-

„Pa sada možemo govoriti i o nekim drugim ovaj situacijama koje su se pojavljivale i za vrijeme prethodne vlade, možda je nekim ljudima bilo besmisleno da smo mi malte ne skoro uvijek donosili zakone odnosno budžet po hitnom postupku, pa bi i to neko mogao ovaj kritizirati. Ali postoje neke stavke koje su bile u budžetu tehnički neprovodive pa upravo iz tog razloga, jedan od razloga donošenja ovoga rebalansa je bio taj da je Ministarstvo financija odnosno vlada predložila.“

-Kad konkretno govorimo o tih dvanaest miliona za školske udžbenike, je li moguće retroaktivno taj novac isplatiti roditeljima koji su udžbenike već kupili svojoj djeci?-

„Pa to će zavisiti od samih programa je li, kako će koje ministarstvo ovaj raditi ali možda je i to jedan od ovaj načina kako da se refundiraju udžbenici pošto je Vlada Federacije na sebe preuzela je li jedan dio nabavke tih udžbenika, kao što su kantoni na sebe preuzeli. Evo ovdje konkretno mogu govoriti o Kantonu Sarajevo. Mada bih ja volio na primjer možda da se ta neka sredstva usmjere i u neke druge stvari konkretno udžbenicima. Naravno da treba kupovati udžbenike za one kategorije stanovništva i društva koji su socijalno ugroženi, al' na primjer za one ljude koji ovaj nemaju potrebe za tim, evo na primjer moja djeca nemaju razloga da im država ovaj kupuje udžbenike. Drugo je za kategorije gdje roditelji ne rade, gdje jedno radi ili gdje su manja primanja itd. Tako da je evidentno da nama treba jedna ta socijalna anamneza, socijalna karta ovaj da to malo bolje posložimo, a možda taj višak sredstava para usmjerit u nešto drugo što bi bilo sigurno bolje i efikasnije.“

federalna.ba

Aljoša Čampara