Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i njeni zdravstveni partneri apelovali su za pomoć u iznosu od 43,5 miliona dolara potrebnih za omogućavanje zdravstvenih intervencija koje bi spasile živote 388.000 ljudi u Libiji pogođenih sukobom, saopćila je WHO u utorak.
Procjena dostupnosti zdravstvenih služi i njihove spremnosti od strane WHO i libijskog ministarstva zdravstva u 2017. godini, ustanovila je da je 17 posto bolnica, 20 posto ustanova primarne zdravstvene zaštite i 18 posto specijalističkih bolnica oštećeno ili potpuno uništeno. Zdravstvene ustanove koje su ostale u funkciji u stalnom su riziku od napada, a WHO je izvijestio o više od 41 napad na zdravstvene radnike i objekte u periodu 2018–2019. godine širom zemlje.
Neadekvatni pristup zdravstvenoj zaštiti također pogađa pacijente s hroničnim bolestima, ljude s posebnim potrebama i mentalnim poremećajima, te žene i majke u potrebi za medicinskim uslugama za zdravlje majke i djeteta.
Uprkos činjenici da je zdravstveni sektor primio samo 36 posto od traženih finansijskih sredstava za Plan libijskog humanitarnog odgovora u 2018., WHO je uspješno podržala više od 405.000 medicinskih intervencija, više od 16.400 specijalističkih zdravstvenih konsultacija i 188 velikih hirurških zahvata, uključujući kardiološke hirurške zahvate na 78 djece.
U decembru 2018. WHO i UNICEF, u partnerstvu s Nacionalnim centrom za kontrolu bolesti u ministarstvu zdravstva, proveli su nacionalnu kampanju vakcinacije protiv ospica, rubeole i polija koja je pokrila više od 2,65 miliona djece, saopćeno je iz WHO.
federalna.ba/Fena