Huseinović za FR: Drugi maj je bosanski dan D

Razgovarala: Amra Ličina

O drugom i trećem maju 1992. u Sarajevu se mnogo govorilo i pisalo. I sigurno još dugo će ti dani biti predmet istraživanja i interesovanja. Koliko događaja može stati u tako malo vremena, najbolje se vidi u slučaju ova dva važna datuma. Drugi i treći maj 1992. godine ključni su datumi u opstojnosti samostalne i nezavisne Bosne i Hercegovine. Otporom pripadnika Teritorijalne odbrane Republike BiH odbranjena je zgrada Predsjedništva BiH i spriječena je podjela glavnog grada. O događajima 2. i 3. maja 1992. godine za Radio Federacije govorio je  Avdo Huseinović, novinar, publicista te autor brojnih filmova o agresiji na Bosnu i Hercegovinu.

Sa današnje distance, koliku su za odbranu grada Sarajeva i cijele Bosne i Hercegovine imali događaji vezani uz 2. i 3. maj u Sarajevu?

„Oni su bili prelomni. Posebno 2. maj je, neki će kazati, bosanski dan D. Ali ako bi se stavio na vagu bitke za institucije države, on je zasigurno najvažniji datum, jer analizirajući sve ono što se dogodilo 2. maja i analizirajući planove Vojske Jugoslavije šta je trebalo tog dana da se desi. Odnosno, plan je bio da zauzimanjem zgrade Predsjedništva RBiH i još nekoliko drugih važnih institucija priča o agresiji završi. Jer, znate, kad završite najvažnije državne institucije, otpor u nekim drugim mjestima bi zasigurno trajao, ali bi on vremenom slabio. Bar nam tako govore iskustva iz nekih ratova kroz historiju. Zbog toga je 2. maj datum odbrane države Bosne i Hercegovine i grada Sarajeva i dan koji protagonisti velikosrpske ideje pokušavaju danas predstaviti kao razlog invazije na BiH, zaboravljajući da do tog datuma su već hiljade ljudi ubili. Počevši od Bijeljine prvog aprila, preko Zvornika osmog aprila, Višegrada, Foče, Vlasenice, Bratunca, Srebrenice, Bosanskog Šamca. To je period kada mi već u Sarajevu imamo više od 300 ubijenih građana Sarajeva, jer su ubistva vršena svakodnevno. Ali tog 2. maja je došao prelomni momenat kada se trebalo završiti sa BiH.“